Blog

Jak uzyskać kwalifikacje na prawo jazdy zawodowe?

Świadectwo kwalifikacji zawodowej to niezbędny dokument, który przeznaczony jest dla kierowców zawodowych. Zwany potocznie kodem 95, stanowi potwierdzeniem posiadania odpowiednich kwalifikacji umożliwiających odpłatny przewóz osób lub towarów w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami prawa.

O uzyskanie takiego świadectwa mogą się starać kierowcy, którzy posiadają określoną kategorię prawa jazdy: C1, C1+E, C, C+E lub D1, D1+E, D, D+E. W jego zakresie wyróżnia się dwa bloki programowe:

  • przewóz rzeczy dla kategorii C1, C1+E, C i C+E,
  • przewóz osób dla kategorii D1, D1+E, D i D+E.

Świadectwo kwalifikacji zawodowej nie jest natomiast przeznaczone dla osób posiadających jedynie prawo jazdy kat. B, które obejmuje kierowanie pojazdem do 3,5t. Kierowanie pojazdem kat. B w ramach wykonywanej pracy zalicza się do tzw. pojazdu służbowego.

Zagadnienie to może obejmować auto, które należy do firmy, w której pracujemy jak i również samochód prywatny wykorzystywany w celach służbowych.  Badania dotyczące kierowców kat. B pojazdu służbowego reguluje Kodeks Pracy. Jest to inna podstawa prawna w stosunku do badań na kwalifikacje zawodowe kat. C, C+E, D+E.

Jakie wymagania należy spełnić, aby uzyskać świadectwo kwalifikacji zawodowej?

Aby uzyskać świadectwo kwalifikacji zawodowej, oprócz posiadania wymienionego powyżej prawa jazdy w określonej kategorii, należy ukończyć specjalistyczny kurs i zdać egzamin państwowy.

Przed przystąpieniem do samego kursu kandydat musi przedstawić odpowiednie orzeczenia lekarskie i psychologiczne. Musi również posiadać Profil Kierowcy Zawodowego. Jest to dokument w formie elektronicznej, który zawiera dane kierowcy oraz informacje o jego aktualnych kwalifikacjach.

W zależności od terminu uzyskania prawa jazdy kat. C lub D kursy podzielone są na:

  • kurs kwalifikacji wstępnej,
  • kurs kwalifikacji przyspieszonej,
  • kurs kwalifikacji wstępnej uzupełniającej,
  • kurs kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej.

Każdy kurs obejmuje m.in. zagadnienia związane z bezpieczeństwem na drodze oraz stosowaniem przepisów ruchu drogowego, a także zagadnienia obejmujące specjalistyczną wiedzą dotyczącą określonej kategorii prawa jazdy.

Warto zaznaczyć, że okres ważności kwalifikacji zawodowej wynosi 5 lat. Po tym czasie kierowca pojazdu zawodowego obowiązany jest do ponownego ukończenia szkolenia okresowego, które obejmuje zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Dodatkowo musi on uzyskać orzeczenie lekarskie i psychologiczne, które stwierdza brak przeciwwskazań do kontunuowania pracy w zawodzie kierowcy.

Jak wygląda egzamin?

Egzamin, a właściwie test kwalifikacji wstępnej oraz przyspieszonej to zestaw 20 pytań z tematyki podstawowej oraz 10 pytań z tematyki specjalistycznej, dopasowanych do rodzaju kategorii prawa jazdy. Wszystkie pytania to pytania zamknięte, jednokrotnego wyboru. Egzamin zalicza się w prawidłowej odpowiedzi na min. 16 pytań w ramach części podstawowej oraz 5 w ramach części specjalistycznej. Czas jego trwania to 45 minut.

Jak uzyskać wpis o kodzie 95 w prawie jazdy?

Pierwszym krokiem do uzyskania wpisu o kodzie 95 w prawie jazdy jest złożenie w Wydziale Komunikacji wraz z poniższymi dokumentami:

  • aktualne prawo jazdy kat. C, C1, C+E lub D1, D1 E, D, D+, E,
  • dowód osobisty,
  • orzeczenie lekarskie i psychologiczne,
  • aktualną fotografię (nie starszą niż pół roku).

Po wypełnieniu powyższych formalności utworzony zostaje Profil Kierowcy Zawodowego (PKZ). W tym momencie kierowca może już udać się do wybranego ośrodka szkoleniowego i rozpocząć kurs.

Po zakończonym szkoleniu i uzyskaniu pozytywnego wyniku na teście kierowca może ubiegać się o umieszczenie kodu 95 w swoim prawie jazdy. Dla ułatwienia ośrodek szkoleniowy wysyłka zaktualizowany PKZ razem ze świadectwem do Wydziału Komunikacji, gdzie kierowca zgłasza się w celu wymiany prawa jazdy.