Psychotesty skierowane są do osób, które mają zamiar lub już pracują jako kierowcy zawodowi. Obowiązek ich wykonania spoczywa także na pracownikach, którzy do prawidłowego wykonywania swoich obowiązków służbowych używają samochodu (np. przedstawiciele handlowi). Takie badania psychologiczne pomagają ocenić, czy zatrudniony jest w stanie wykonywać powierzone zadania zawodowe bez narażania na niebezpieczeństwo w ruchu drogowym siebie oraz innych uczestników.
W większości przypadków nie jest konieczne posiadanie skierowania na badania psychologiczne. Bez takiego dokumentu mogą je wykonać osoby przedłużające swoje uprawnienia, kandydaci na kierowców (również kat. CDE), instruktorzy i egzaminatorzy nauki jazdy oraz kandydaci na te stanowiska, kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, taksówkarze czy operatorzy sprzętu ciężkiego.
Natomiast posiadanie skierowania na badanie psychologiczne jest niezbędne w przypadku np.:
- osób starających się o przywrócenie uprawnień,
- osób skierowanych na badanie za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem innych środków odurzających,
- osób, które uczestniczyły w wypadku samochodowym,
- osób, które przekroczyły dopuszczalną liczbę punktów karnych.
Skierowanie na psychotesty wypisuje pracodawca lub lekarz. Należy pamiętać, że jest ono ważne 30 dni od dnia wystawienia.